Vettel mban gjallë shpresat, ja çfarë ndodhi në provat kualifikuese

Sebastian Vettel me Ferrari rikthehet protagonist, duke siguruar “pole position” sot në mbrëmje në pistën “Hermanos Rodriguez”, të vlefshëm për garën e Çmimit të Madh të Meksikës në Formula 1.

Piloti gjerman i “kokëkuqes” dha kohën 1’16″488, duke lënë pas Max Verstappen me Red Bul, ndërsa në vendin e tretë u klasifikua Lewis Hamilton me Mercedes.

Provat zyrtare ishin një spektakël, me pilotët që duelonin pas çdo xhiro mes tyre për kohën më të mirë dhe në momentin e fundit triumfoi Vettel, që zhvilloi një xhiro të përkryer.

Ky është “pole” numër 50 për pilotin gjerman në karrierë, që e nis garën nga vija e parë, duke shpresuar ende të mbajë gjallë shanset për titull nesër në garë, duke parë se Hamilton niset i treti.

Lini një Përgjigje